Τρεις Διακρίσεις για το Ανατόλια στο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης

Τρείς μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια βραβεύθηκαν στην έκδήλωση που διοργανώθηκε από την Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Νεολαίας με σκοπό την απονομή των βραβείων ποίησης του μαθητικού διαγωνισμού με θέμα:  «Οι μαθητές γράφουν ποίηση».

Στο διαγωνισμό πήραν μέρος 127 μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων της Κεντρικής Μακεδονίας εκ των οποίων οι 23 ήταν μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια.. Τα ποιήματα αξιολογήθηκαν από επιτροπή που αποτελούν οι καταξιωμένοι ποιητές και κριτικοί ποίησης:  Δημήτρης Κόκορης, διδάκτορας Φιλολογίας στο Α.Π.Θ., Ευτυχία Αλεξάνδρα Λουκίδου, φολόλογος-ποιήτρια και Περικλής Σφυρίδης, πεζογράφος-κριτικός.  Βραβείο δόθηκε στα τρία πρώτα ποιήματα ενώ Έπαινος αποδόθηκε στα  έξι καλύτερα.  Οι μαθητές του Ανατόλια που διακρίθηκαν είναι οι εξής:

Η Τσαγκαλίδου Όλγα, μαθήτρια της Γ’ Λυκείου με το 1ο Βραβείο
Ο Τσακιρίδης Χάρης, μαθητής της  Γ Λυκείου με το 3ο Βραβείο
Η Τριανταφυλλίδου Δήμητρα, μαθήτρια της Α’ Λυκείου με Έπαινο

Σημαντικό είναι, επίσης, να αναφερθεί ότι η Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Νεολαίας ετοίμασε ειδική έκδοση στην οποία παρουσιάστηκαν 32 από τα καλύτερα ποιήματα του διαγωνισμού εκ των οποίων τα 11 είναι μαθητών του Κολλεγίου Ανατόλια.

Οι μαθητές και μαθήτριες του Κολλεγίου Ανατόλια που συμμετείχαν στο διαγωνισμό ήταν:

• Έλλη Ξιάο Αναστασίου, Γ' Γυμνασίου
  • Σοφία Καρασάββα, Α' Λυκείου
  • Ρένια Τζιώγα, Β' Λυκείου
  • Αλίκη Καραλή, Α' Λυκείου

Υπεύθυνη για την συγκέντρωση, επιλογή και αποστολή των ποιημάτων για το Κολλέγιο Ανατόλια ήταν η φιλόλογος Ξένια  Ντολοπούλου